Blog

Як позбавиться від вугрів (і акне, вугрової висипки) – способи лікування

by in Блог 16.01.2016

Що таке вугрі?

Велику частину часу наше тіло приховано під одягом. Прищики, синяки,  почервонілі ділянки, лущення та інші проблеми шкіри приховані від сторонніх очей. Навіть проблемну шкіру рук ми можемо приховати під рукавичками. І тільки обличчя є найбільш «показовою» частиною тіла (якщо ви, звичайно, не носите паранджу).

Якщо по фізичним ознакам можна припустити про які-небудь риси характеру людини, то за станом шкіри обличчя, з «чистоти» шкіри обличчя, можна відразу визначити наскільки здорова людина . Багатьом досвідченим лікарям достатньо одного  погляду на обличчя людини, щоб припустити з великою часткою ймовірності наявність того чи іншого захворювання. Думаю, ми не помилимося, якщо за аналогією з прислів’ям «очі – це дзеркало душі людини», скажімо, що «обличчя – це дзеркало, в якому відбивається здоров’я людини». Як правило, у здорових людей, шкіра обличчя має приємний свіжий вигляд, на щоках рум’янець, шкіра гладенька і чиста. І як же засмучує нас, завжди така невчасна поява гнійників і прищиків,які не бажають зникати! Вони змушують нас скасовувати побачення з коханою людиною і переносити важливі зустрічі, створюючи проблеми зі спілкуванням. Зароджують в нас різні комплекси і занижену самооцінку, перетворюючи наше життя в нескінченну і тяжку боротьбу за чисту шкіру.

«Боротьба за чисту шкіру обличчя» … А з чим же ми боремося ..? З прищиками і гнойничками, маскуючи їх, видавлюючи, наносячи на них різні ліки? Саме в цьому – в неправильній тактиці й полягає основна помилка нашої боротьби! До тих пір, поки ми не розберемося в причинах проблеми, ми будемо пожинати її наслідки. Будь-який лікар підтвердить: неможливо позбутися проблеми, поки неясні причини її появи.

Якщо ви втомилися боротися і маскувати постійні висипання на обличчі, в цій статті ми постараємося розібратися в причинах появи шкірних висипань і дати вам деякі рекомендації щодо їх лікування.

Для початку, давайте розберемося з визначеннями.

Акне (вугрі) – це складне захворювання волосяних фолікулів і сальних залоз.

Суміш з відмерлих лусочок шкіри і шкірного сала закупорює протоку фолікула сальної залози шкіри. Утворюється своєрідна «пробка». Якщо фолікули відкриті, пробки виглядають як чорні або сірувато-коричневі крапки. Такий закупорений фолікул називається відкритий комедон.

У випадку, коли протока фолікула щільно закрита і не відкривається на поверхні шкіри, а вироблення шкірного сала під пробкою закритої протоки триває, шкірне сало накопичується в фолікулі. Це є ідеальним середовищем для розмноження бактерій і призводить до розвитку запалення, яке може проявлятися на шкірі від маленьких прищиків з білою гнійної точкою до величезних гнійних прищів. Такого роду висипання називаються закриті комедони (білі вугри або білі крапки).

Якщо «пробка» формується глибоко під шкірою, утворюється так званий жировик – скупчення сала, який не запалюється і не болить, якщо він не інфікований.

Вугрі виникають в основному у юнаків і дівчат у період статевого дозрівання і пов’язані з гормональним дисбалансом в організмі підлітків. Зазвичай вони з’являються на ділянках тіла, що мають численні сальні залози – на шкірі обличчя, спині, грудях. Найчастіше, такого роду вугрі проходять самостійно після закінчення пубертатного періоду, але в окремих випадках лікування все ж вимагає медичного втручання.

В останні роки збільшилося число жінок, які страждають від вугрової висипки в більш старшому віці – двадцять, тридцять і навіть сорок років. Багато хто, з них навіть в підлітковому віці не стикалися з цією проблемою. Причини виникнення висипу у таких жінок можуть бути різні – стрес, гормональні зміни в організмі (клімакс або припинення застосування гормональних протизаплідних таблеток), пошкодження шкіри, садна, вагітність, менструальний цикл і навіть косметичні засоби. Прищі починають зникати самостійно в період від 30 до 45 років і до 50 років пропадають повністю.

Нагадаємо, що перед тим як починати лікування, необхідно точно знати причину виникнення акне. І найправильніший спосіб діагностування причини висипань – звернутися до дерматолога. А найбільша помилка – наївно вважати, що висипання пройдуть самостійно, і при цьому щодня маскувати їх під шаром пудри і кремів, що тільки посилює перебіг захворювання і призводить до появи ще більшої кількості нових прищів. Категорично заборонено видавлювати прищі. Видавлюючи прищик ви сприяєте попаданню інфекції в глибокі шари шкіри, тим самим посилюючи запалення. Ефект може бути найнесподіванішим – від збільшення площі ураження, до поширення висипу по всьому тілу. Такий спосіб боротьби з висипом на обличчі може спровокувати серйозні наслідки, серед яких утворення численних шрамів здасться дрібницею.

Єдиної причини виникнення вугрової висипки не існує, тому немає і єдиного правильного методу лікування. Процес позбавлення від вугрової висипки тривалий. Для досягнення позитивного ефекту потрібно як мінімум кілька місяців.

от акне

Причини появи вугрів

Одними з основних причин появи прищів є:

  • Гормональний дисбаланс в організмі;
  • Неправильне харчування;
  • Неправильний догляд за шкірою;
  • Захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • Стрес і порушення імунної системи;
  • Кліматичні фактори;
  • Індивідуальна мікрофлора шкіри (підшкірний кліщ – демодекс).

Давайте коротко зупинимося на кожній з цих причин.

1. Гормональний дисбаланс.

Причиною появи вугрової висипки може бути підвищений вміст андрогенів (чоловічих статевих гормонів) в період статевого дозрівання. Справитися з цим допоможуть оральні гормональні контрацептиви, що містять прогестерон і естроген. Вони зменшують вироблення андрогенів, що сприяє зниженню надлишкового виділення шкірного сала, тим самим зменшуючи ймовірність появи прищів. Помилково вважати, що після 25 років гормони в організмі дівчини перестають «пустувати». Дисбаланс гормонів можуть викликати передменструальний синдром, порушення менструального циклу, захворювання матки і яєчників і т.п. Всі ці чинники теж нерідко провокують висипання на обличчі.

2. Неправильне харчування.

Надмірне вживання смажених, жирних, гострих страв, копченостей, солодощів, хлібобулочних виробів і кави веде до виникнення прищів. Відмовтеся від цих продуктів або скоротіть їх споживання до мінімуму. І якщо причина в цьому – результат не змусить себе чекати! Тваринні жири краще замінити на рослинні. З’їдайте в день по п’ять волоських горіхів і мигдалю. Таким чином, ви забезпечите свій організм достатньою кількістю вітаміну Е, який дуже корисний для шкіри. Включайте в раціон більше овочів, особливо темно-помаранчевих і темно-зелених: морква, солодкий перець, картопля або шпинат. Вони в надлишку містять вітамін А – ще один особливо важливий вітамін для шкіри. Регулярне вживання цих овочів в їжу дозволить вашій шкірі вже через кілька днів стати молодше і чистіше!

3. Неправильний догляд за шкірою.

Часто причиною виникнення прищів на обличчі є неправильний догляд за шкірою, неправильно підібрані косметичні засоби, неадекватна гігієна. Жирна та комбінована шкіра вимагає дбайливого і особливо ретельного догляду. Віддавайте перевагу лосьонам і кремам, зробленим спеціально для проблемної шкіри. Вмиватися слід не частіше двох разів на день. В усіх інших випадках використовуйте антибактеріальні серветки, щоб не пересушувати шкіру частими умиваннями і не викликати загострення. Не чіпайте обличчя брудними руками, і взагалі краще зайвий раз не торкатися до обличчя протягом дня.

Висип на обличчі може бути результатом використання косметики, яка може містити шкідливі компоненти. Багато виробників косметики, для виробництва кремів, використовують мінеральні олії. При нанесенні такого крему на шкіру створюється тонка і непроникна для кисню плівка, в результаті чого пори закупорюються, і утворюється сприятливе середовище для розвитку запальних процесів. Провокуюча акне косметика містить ланолін і його похідні, сквален, сірку, изопропил миристат, ізопропіл пальмітат. Все це комедогенні речовини, постійне використання яких у складі косметичних засобів може призвести до розвитку закритих комедонів в області обличчя. Як правило, при акне косметика використовується для маскування прищиків і вугрової висипки, обтяжуючи перебіг захворювання. Таким чином, виникає порочне коло. Звертайте увагу на напис «non-comedogenic” (не комедогенний) на упаковці декоративних засобів, і засобів по догляду. Не використовуйте косметичні засоби, які містять ці шкідливі для вас компоненти, віддавайте перевагу тільки натуральним засобам: рослинні, органічні і ефірні олії, гліцерин і т.п.

4. Захворювання шлунково-кишкового тракту.

Цій проблемі треба приділити особливу увагу, оскільки поява прищів – це індикатор того, що з вашим організмом не все гаразд. Найчастіше прищі супроводжують такі захворювання як гострий і хронічний гастрит, дисбактеріоз, камені в нирках або захворювання печінки. Позбувшись проблем в ШКТ, ви отримаєте відповідь на питання, як вилікувати прищі на обличчі, і, швидше за все, назавжди розпрощаєтеся з ними!

5. Стрес і порушення імунної системи.

Депресія і сильний психологічний стрес не є причинами вугрів. Але будучи пов’язаними з гормональним фоном, погіршують перебіг вугрової хвороби, стаючи причиною появи прищів. Негативні емоції впливають на загальний стан шкіри, на регенерацію клітин. Депресія і поганий настрій порушують роботу ендокринних залоз. При несприятливих психологічних факторах загальмовується оновлення клітин, внаслідок чого з’являється сірий колір обличчя, шкіра виглядає похилою, морщиться, іноді сохне, стає вразливою і незахищеною, в результаті чого з’являються прищі. Слідкуйте за своїм емоційним станом, контролюйте його, уникайте стресів.

6. Кліматичні фактори.

Спека, підвищена вологість, сонце, курний вітер – це зовнішні фактори виникнення прищів. Ультрафіолетове опромінення провокує вироблення шкірного жиру і викликає ороговіння клітин шкіри. Запорошений вітер в сукупності з жирною шкірою засмічує шкірні пори. Спека і вологість також збільшують роботу сальних залоз і провокують потовиділення, що створює сприятливе середовище для росту та розмноження бактерій. Це в свою чергу викликає запальні процеси шкіри і, в кінцевому підсумку, прищі. Існує думка, що перебування на сонці і захоплення засмагою «випалює» прищі, однак це не так. Просто на засмаглій шкірі прищі менш помітні, але їх кількість не зменшується. Тому солярій і прищики – дві сторони однієї медалі. Бережіть шкіру від надмірного сонячного опромінення, тим більше що деякі препарати для лікування вугрової хвороби підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету.

7. Індивідуальна мікрофлора шкіри і підшкірний кліщ.
У дерматології це захворювання називають демодекозом. Збудником захворювання є підшкірний кліщ (демодекс). Він є практично у кожної людини, але може бути в пасивному або активному стані. Умовами для розвитку цього захворювання є надлишок шкірного сала, неправильна робота сальних залоз, бруд і пил, що забивають пори. Сприяти розвитку цього захворювання може і надмірне вживання антибактеріального мила і спиртовмісних лосьйонів, косметика, що містить у своєму складі ланолін і сірку. Підшкірний кліщ харчується відмерлими клітинами. А якщо відбувається порушення гормонального фону або імунітету і змінюється нормальний склад шкірного сала, то кліщ починає швидко розмножуватися і намагається проникнути в більш глибокі шари шкіри, викликаючи запалення і виникнення прищів на обличчі. Зараження відбувається через предмети одягу, гігієни, постільну білизну, контактним шляхом – від однієї людини іншій або від тварин. Також можна підхопити демодекоз в перукарнях, масажних кабінетах, примірочних магазинів. Крім демодекса на шкірі «живуть» пропіонові бактерії акне, стафілококи, грибки та ін. Дотримуйтесь гігієни, частіше мийте руки, намагайтеся менше торкатися до поручнів, дверям в громадських місцях. А головне – якомога менше торкайтеся обличчя немитими руками, так ви обережете себе від зараження!

Діагностика акне (вугрової висипки)

Як бачите, чинників, що сприяють виникненню вугрової висипки досить багато. І якщо ви не впевнені в тому,  яка саме причина могла викликати появу вугрів, краще всього звернутися до лікаря. Причому, враховуючи різноманітність причин захворювання, недостатньо просто звернутися до дерматолога і вже, тим більше, до косметолога, який часто не має вищої медичної освіти. Можливо, вам знадобиться консультація дієтолога, ендокринолога, а жінкам ще й гінеколога. Щоб точно виявити причину захворювання, лікар може направити вас на такі обстеження:

  • загальний аналіз крові і сечі;
  • біохімічний аналіз крові;
  • аналіз крові для визначення гормонального фону;
  • можливо, буде потрібно УЗД черевної порожнини та органів малого тазу.

Таке ретельне, але дуже необхідне медичне обстеження допоможе підібрати індивідуальний підхід до лікування вугрового висипу. І як тільки ви з’ясували в точності причини появи акне на шкірі – сміливо можна сказати, що ви вже в одному кроці від повної перемоги.

Лікування має бути місцевим і загальним. Загальне – це, звичайно ж, медикаментозне лікування під контролем вашого лікуючого лікаря (уникайте самолікування, яке може не тільки погіршити перебіг захворювання, але й викликати масу побічних ефектів). До загального лікування, по суті справи, можна віднести так само і ведення здорового способу життя.

Окремим пунктом виділимо місцеве лікування (ультрафіолетове опромінення, протирання спиртовими і не спиртовими лосьйонами, застосування натуральних органічних і ефірних олій, спеціальні маски, скраби, припікання та ін.). Місцеве лікування так само залежить від причин, від тяжкості захворювання і, особливо, від характеру висипань (відкриті комедони або закриті; запалені чи ні; з гнійним вмістом або без; мокрі або сухі висипання). І, знову ж таки, без допомоги лікаря-дерматолога вам буде важко правильно визначити характер висипань і, отже, правильно вибудувати тактику лікування. А ось для того, щоб визначити тяжкість захворювання, його стадію, існує нехитрий тест. Це підрахунок кількості прищів на обличчі.

• Якщо у вас до 10 прищів на обличчі

У такому випадку у вас перша стадія. І лікувати її необхідно виключно за допомогою зовнішніх засобів.

• Якщо у вас до 40 прищів на обличчі

У вас друга стадія вугрової хвороби. Лікування має бути комплексним – загальним і місцевим.

• Якщо у вас більше 40 прищів на обличчі

У цьому випадку у вас третя – найважча ступінь хвороби. Як правило, при цій стадії є вже гнійні висипання на обличчі. При третій стадії застосовуються переважно загальні методи лікування, в той час як місцеве лікування тільки супроводжує загальне, оскільки саме по собі, воно не принесе жодного результату.

Виходячи з усього перерахованого вище, не знаючи причин захворювання і ступеня його тяжкості, ми вважаємо не коректним рекомендувати вам якесь медикаментозне лікування. Тому поговоримо про лікування першої стадії і дамо деякі поради і запропонуємо рецепти по місцевому лікуванню в другій  і супроводу в лікуванні третьої стадії.

Лікування вугрової висипки (акне)

Основні цілі лікування:

  • боротьба із запаленням;
  • скорочення чисельності бактерій акне до норми;
  • нормалізація секреції шкірного сала;
  • зменшення впливу андрогенів (гормонів) на сальну залозу;
  • відбудову захисної функції шкіри.

Загальні рекомендації:

  • Зменшити шкідливі, в тому числі, стресові впливи на організм;
  • Вести здоровий спосіб життя, не перевтомлюватися, а для цього регулярно відпочивати;
  • Відмовитися від алкоголю, куріння і правильно харчуватися. Необхідно включити в свій раціон харчування продукти, що містять вітамін групи А (морква, томати, перець, печінка морського окуня, палтуса, тріски, яловича печінка, яєчний жовток, сметана, молоко; можна скористатися лікарськими формами: масляний розчин вітаміну А або бета-каротин або той же розчин в капсулах (1-2 капсули на день для профілактики)). Вітамінів групи В (пивні дріжджі (по 4 таблетки 3 – 4 рази на день), хліб грубого помелу, соя, квасоля, яйця, молоко, м’ясо яловиче, нирки, яловича печінка). Вітаміну РР (м’ясо, нирки, печінка, морква) .;
  • Не лягати спати з косметикою на обличчі, і перед сном обов’язково робити ретельний демакіяж;
  • Суворо дотримуватися норм особистої гігієни. Якщо у вас жирна шкіра і волосся, необхідно щодня мити голову. Рушники, серветки та ін. повинні бути індивідуальними, а в разі інфекції одноразового застосування. Тобто, повинні після кожного вживання направлятися в прання. Причому, прати їх потрібно окремо від решти білизни. Також не зашкодить двостороннє пропрасовання гарячою праскою;
  • Не використовувати мило, очищати обличчя спеціальними засобами. При умовї температура води не повинна бути вище 36 градусів.У гарячій воді сальні залози починають посилено працювати, а пори ще більше розширюються, що зовсім не йде на користь жирній шкірі схильної до акне і вугрового висипання. Наша мета – зменшити саловиділення. Цього можна добитися, якщо в кінці вмивання обполіскувати шкіру холодною водою. Наберіть в долоні, складені човником, найхолоднішу воду, яка тільки йде з-під крана, і опускайте туди обличчя секунд на 5-10. Повторюйте так 3-4 рази за одне умивання. Пару слів з приводу протирання обличчя льодом. Можете продовжувати це робити, якщо ви вже проводили подібні процедури. Якщо ж ви ще не випробували на собі цей метод, починайте дуже обережно. Справа в тому, що кристалики льоду можуть травмувати шкіру, тим самим відкриваючи ворота для інфекції, що нам зовсім не потрібно. А у деяких людей шкіра настільки чутлива, що просто напросто не переносить лід.
  • Не використовувати лосьйони, які містять спирт і ацетон;
  • Не пересушувати шкіру;
  • Для поліпшення мікроциркуляції шкіри, підняття її тонусу, використовувати різні масажі з масажними кремами, органічними і ефірними оліями і загартовуючі процедури для обличчя;
  • Не видавлювати шкірні висипання самостійно;
  • Зайнятися лікуванням хронічних захворювань організму (якщо такі є);
  • Захищати обличчя від сонця.

Косметологічні процедури:

Так само, за допомогою, можна звернутися в спеціалізовані косметологічні центри, які можуть запропонувати вам цілий ряд процедур, спрямованих на швидке, якісне і безпечне рішення:

  • ультразвукова та механічна чистка обличчя;
  • всілякі хімічні пілінги обличчя;
  • фотолікування;
  • вапорізація;
  • кріотерапія;
  • мезотерапія;
  • сеанси дарсонвалізації – позбавлення від вугрової висипки за допомогою приладу, що впливає на шкіру
  • імпульсним струмом високої частоти;
  • киснева терапія.

Народні засоби:

Якщо ви не хочете звертатися за допомогою до салонних процедурх, можна використовувати народні засоби від вугрової висипки, які досить легко виготовити самостійно і застосовувати в домашніх умовах:

  • примочки з трав;
  • маски для обличчя;
  • скраби;
  • лосьйони;
  • чаї та відвари з трав;
  • компреси.

Лікування вугрів травами:
Цілий ряд трав допоможе вам очистити обличчя від вугрової висипки:

  • календула;
  • кропива дводомна;
  • ромашка аптечна;
  • пустирник;
  • алое;
  • валеріана;
  • шафран;
  • подорожник;
  • череда;
  • чистотіл;
  • півонія;
  • березові бруньки;
  • шавлія;
  • евкаліпт.

Змішайте в рівних частках суху рослинну сировину – корінь кульбаби, лопух, кропиву, деревій, підмаренник чіпкий і ехінацею і приготуйте настій. Приймати всередину по 1-2 склянки на день.

Візьміть 3 столові ложки сухого базиліка на склянку води. Закип’ятіть і охолодіть. Обережно очищайте цим відваром шкіру за допомогою марлевої серветки .

Який би засіб від вугрової висипки ви не обрали, пам’ятайте: це – запальний процес, який часом вимагає серйозного лікарського втручання та медичного лікування. А поліпшити зовнішні показники шкіри при такому захворюванні, поки йде лікування, допоможуть рецепти домашніх засобів.

Рецепти домашніх засобів

Примочки з календули

Квіти календули (столову ложку) залити окропом (склянкою), настояти протягом двох годин, підігріти і робити протягом дня примочки.

Медова маска з корицею

Мед (дві чайних ложки) змішати з порошком кориці (чайною ложкою), перед нанесенням підігріти. Такі маски проти вугрового висипу знімають запалення і заспокоюють роздратовану шкіру. Мед і продукти з нього для деяких людей можуть бути алергенами – викликати почервоніння і роздратування шкіри. Тому, спробуйте, для початку, нанести цю суміш на яку-небудь непомітну ділянку ніжної шкіри, наприклад, за вушною раковиною.

Компрес з касторової олії

Змішати рицинову й оливкову олії (по столовій ложці), втерти в шкіру, через 10 хвилин накласти на обличчя рушник, змочений в гарячій воді.

Аспіринова маска-скраб з медом

Аспірин (таблетку) розчинити у воді (чайній ложці), змішати отриману кашку з медом. Подібного роду очищаючі маски від вугрової висипки допоможуть позбутися від уже мертвих, що забивають пори , клітин.

Примочки з ефірних олій

Щодня можна робити примочки з ефірних олій, які легко переносяться запаленою шкірою.

Олії, які містять поліненасичені жирні кислоти сприяють відновленню захисної функції шкіри. Для цієї мети використовують олію авокадо, чорної смородини, зародка пшениці, енотери, бурачника.

Регулюють утворення шкірного сала ялівцева олія (протипоказано під час вагітності!) І олія кедра атласного (не застосовувати в перші 20 тижнів вагітності!). Лавандова  та геранієва  олії мають антисептичну дію і сприяють загоєнню, а олія римської ромашки і бергамотова (помаранчева) знімають запалення. Добре зарекомендували себе примочки з олії чайного дерева.

Капніть по дві краплі ялівцевої олії та олії кедра атласського в півсклянки води. Протирайте шкіру кожні 2 години.
Додайте 2 краплі ялівцевої олії  до столової ложки олії жожоба або  мигдалевої олії.  Протирайте уражене місце.
Додайте по 2 краплі бергамотової олії та олії кедра атласського до п’яти ст.л. олії жожоба. Ці ж олії змішайте з 5 ст.л. лосьйону без запаху. Суміш ефірних олій необхідно наносити на ніч, а лосьйон з оліями – вранці.

Лосьйон з алое

Нижні, самі м’ясисті листя столітника подрібнити, розбавити водою в пропорції 1 до 5, настояти протягом 5-6 годин, прокип’ятити на гарячій лазні.

Компрес з березових бруньок

Березові бруньки (столову ложку) залити окропом (склянкою), кип’ятити хвилин 20, остудити, змочити в ньому марлю і накласти на обличчя.

Маска з косметичної глини

Білу косметичну глину (2 столові ложки) змішати з ефірною олією чайного дерева і лимонним соком (2-3 краплями).

Компрес з настою звіробою

Суху траву звіробою (2 столові ложки) залити окропом (склянкою), настоювати протягом години. Змочити марлю в отриманому настої і накласти на обличчя.

Вівсяна маска

Подрібнені в кавомолці вівсяні пластівці (2 столові ложки) перемішати з сухим молоком (половиною склянки), залити гарячим відваром ромашки (половиною склянки).

Очищаюча сольова маска

До обличчя прикладається серветка, змочена в солоній воді. У полотні обов’язково робляться вирізи для очей і рота. Перед процедурою ці зони бажано змазати якою-небудь нейтральною органічною олією(мигдальна, олія рисових висівок, жожоба). Маска тримається до висихання тканини. Потім шкіра обполіскується кип’яченою водою, або трав’яним чаєм. При сухій шкірі проводити таку процедуру не слід.

Пам’ятайте, що всілякі процедури ополіскування, змазування та ін. Слід робити акуратно, уникаючи пошкоджень запаленої поверхні. Надлишки рідини, мазі або олії видаляються легкими дотичними рухами. Ділянка шкіри промокується марлевими серветками, тканинними рушниками. Використовувати ватні тампони не варто. Не можна також користуватися скрабом і робити чистку обличчя, якщо на шкірі є запалені елементи акне.

Підведемо підсумки

Сподіваємося, що інформація, наведена в цій статті, наші поради та рекомендації допоможуть вам в найкоротші терміни і назавжди позбутися від акне. Ведіть здоровий спосіб життя, стежте за своїм здоров’ям, починайте день з гарного настрою, більше гуляйте на свіжому повітрі. Виберіть відповідні вашому типу шкіри косметичні засоби і маски для обличчя. Віддавайте перевагу маскам і засобам, зробленим в домашніх умовах. Не забувайте про очищення шкіри. Вживайте в їжу корисні продукти. Ми впевнені, у вас обов’язково вийде легко, швидко і назавжди позбутися від прищів і супроводжуючих їх психологічних комплексів і, тим самим, поліпшити якість вашого життя.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *